Do niedawna, dużą popularnością cieszyły się tanie i łatwe w montażu, sztuczne parkiety laminowane. Obecnie, na rynku dominują przede wszystkim nowoczesne podłogi z naturalnego, stuprocentowego drewna

Autor zdjęcia: FootMassagez

Do niedawna, dużą popularnością cieszyły się tanie i łatwe w montażu, sztuczne parkiety laminowane. Obecnie, na rynku dominują przede wszystkim nowoczesne podłogi sobotnie ataki śmiechu z naturalnego, stuprocentowego drewna. Parkiety drewniane możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie – krajowe (z dębu lub jesionu), egzotyczne (właściwie wszystkie rodzaje, m. in. merbau, teak, wenge, palisander, doussie i wiele innych), a także gotowe, takie jak tzw. Lamparkiety, Finischparkiety oraz deski barlineckie. Na który z nich warto się zdecydować?

Parkiety krajowe

Mimo iż projektowane z myślą o tradycjonalistach, idealnie nadadzą się również do nowoczesnych wnętrz, jeśli zostaną odpowiednio dobrane. Nowoczesne podłogi dębowe charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć i zmiany temperatury, a także dużą wytrzymałością. Podłogi jesionowe z kolei, mimo iż nie tak twarde jak dębowe, są dużo jaśniejsze i posiadają bogatszą kolorystykę.

Parkiety egzotyczne

Popularne ze względu na dużą różnorodność kolorów oraz mnogość odcieni. Są cieńsze, niż klasyczne parkiety krajowe, zachowują jednak odpowiednią twardość. Pewnym ograniczeniem jest fakt, iż parkiet egzotyczny można ułożyć wyłącznie na dwa sposoby (przemiennie – na wprost lub ukośnie), ponadto, jest on zauważalnie droższy, niż krajowy lub gotowy.

Parkiety gotowe

Najtańsze i najłatwiejsze w montażu rozwiązanie. Gotowe, nowoczesne podłogi typu Lamparkiet czy Finischparkiet nie wymagają cyklinowania, mają jednak kilka istotnych wad. Przede wszystkim, tłumią one dźwięki w znikomym stopniu, a w dotyku przypominają zwykłe, syntetyczne panele. Ponadto, patrząc pod światło, możemy zauważyć wyraźne łączenia pomiędzy deskami, które mogą niektórych ugodzić w poczucie estetyki. Ogólnie rzecz biorąc, wybór odpowiedniego parkietu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

© 2017 52 mgnienia Wszelkie prawa zastrzeżone.